T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Isparta İl Sağlık Müdürlüğü Isparta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ispartaİl Sağlık Müdürlüğü Isparta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Güncelleme Tarihi: 22/10/2019

       
        PEDODONTİ Pedodonti (Çocuk Diş hekimliği), 0-14 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan bir anabilim dalıdır. Pedodonti, bebeklik çağından itibaren çocukların ağız-diş sağlığını ve çene-yüz bölgesi gelişimini takip ve tedavi eden, aynı zamanda koruyucu önlemleri de içine alan diş hekimliği dalıdır. Birinci yaş gününde, çocuk dişleri uzmanını ziyaret ediniz. Bu ziyaretlerin her 2-3 ayda bir tekrarlanması oldukça yararlı olacaktır. Gerek gece uykusu, gerekse gündüz uykularından önce çocuğunuzun dişlerini sadece diş fırçasıyla temizleyiniz. Süt dişlerinin tümü sürene kadar (2,5-3 yaş) ağız bakımında ona yardımcı olunuz. ERKEN ÇOCUKLUK ÇAĞI ÇÜRÜĞÜ (BİBERON ÇÜRÜĞÜ) 71 AYLIK VEYA DAHA KÜÇÜK ÇOCUKLARDA SÜT DİŞLERİNDE BİR VEYA DAHA FAZLA ÇÜRÜK, ÇÜRÜĞE BAĞLI KAYBEDİLMİŞ DİŞ VEYA DOLGULU DİŞİN OLDUĞU DURUM OLARAK TANIMLANMAKTADIR.

Bebeğinizin dişleri çıkmaya başladığında Şu önlemleri titizlikle uygulamanız gerekir.
Bebeğinizi emzirerek uyutmayınız.
Dişlerini ıslak bir bezle temizledikten sonra uyutunuz.
Bebeğinizi şekerli, ballı süt karışımı ile dolu bir biberonla kesinlikle uyutmayınız.
Bebeğinizi, biberondaki mamayı bitirmeye zorlamayınız.
Bu yaklaşım, çocuğun kusmasına yol açabilir.
Biberonla besleme söz konusu ise sıcaklığını kontrol etmek gerekçesi ile biberonu kendi ağzınıza sokmayınız.
Çocuklar için oldukça yararlı olan meyve suları biberona doldurularak sürekli verildiğinde diş çürüklerine yol açabilmektedir.
Çocuk 1 yaşına geldiğinde, emzirme ve biberon kullanımını terk ediniz ve sıvı gıdaları bardakla içmeye alıştırınız.
Çocuğunuzun dişlerini sadece diş fırçasıyla temizleyiniz. Süt dişlerinin tümü sürene kadar (2,5-3 yaş) ağız bakımında ona yardımcı olunuz.

Süt Dişlerinin Önemi Süt dişleri toplam 20 tanedir. Süt dişlerinin birinci görevi çocuğun beslenmesini sağlamaktır. Ayrıca konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerinin varlığına bağlıdır. Süt dişleri, kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadırlar. Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkmaktadır. Çocuk dişhekimliğinin birinci amacı, dişsel sorunların oluşmasını engelleyecek önlemleri almak ve çocukları çürüksüz bir geleceğe yönlendirmektir. Bu amaçla uygulanan işlemlere Koruyucu Diş hekimliği Uygulamaları denir. Hastanemizde Uzm.Dt. Duygu ÖZTÜRK sadece 0-14 yaş arası çocukların diş tedavilerini ve koruyucu uygulamalarını yapmaktadır. Ayrıca hastanemizde diğer tüm diş hekimleri hem yetişkin hem de çocuk hastalarımıza hizmet vermektedir ve koruyucu uygulamalarını yapmaktadır. 

Kliniğimizde uygulanan işlemler
Koruyucu Uygulamalar:
Fissür örtücü (fissur sealant),
Flor uygulamalar
Diş çürüğü tedavisi
Diş travma tedavileri
Yer Tutucular Klinikte uyumlu olan çocukların tedavileri klinik koşullarda, engelli veya uyumsuz çocukların tedavisi ise bir üst kuruma genel anestezi altında yapılması için yönlendirilmektedir.